Çocukluk Çağı Depresyonu

Çocukluk Çağında Depresyon

Depresyonu Yenmek

İnsanların duygu düşünce ve davranış kalıplarını olumsuz yönde etkileyen depresyon, en yaygın görülen psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Depresyon sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda ve ergenlerde de oldukça yaygın bir örüntü olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre son zamanlarda depresyonun çocuklar için de ciddi olumsuz etkileri olduğu bulunmuştur. Okul, ev, aile ve sosyal çevre ile ilişkilerde negatif etkileri saptanmıştır.

Çocukluk döneminde depresyon, kendini şu şekillerde gösterir:

1.     Depresif ruh hali

2.     İlgi/istek kaybı

3.     Çok uyku isteği veya tam tersi hiç uyku uyuyamama

4.     Çocukluk döneminde beklenenin aksine kilo artışının olmaması

5.     Psikomotor yavaşlama yani; beden hareketlerinde (konuşma, hareketlilik) ve zihinsel işleyişte (düşünce üretme, kavram oluşturma) yavaşlama ya da azalma

6.     Umutsuzluk düşünceleri veya düşüncelere dalma

7.     Dikkat sorunları

8.     Değersizlik düşünceleri

9.     Karın, baş ağrıları

Ayrıca üzgün üzüntülü görünüm, ağlamaya yatkınlık, zevk aldığı etkinliklerden zevk alamama veya o etkinlikleri gerçekleştirmek istememe, kısık ve monoton ses tonu, hareketlerde azalma, enerji kaybı, okul başarısında düşme gözlemlenir. Depresyonda çocuklar çoğunlukla kendilerini ve dünyayı olumsuz ve umutsuz kelimelerde ifade ederler. Kendisiyle ilgili hayal kırıklığı, özgüven eksikliği yaşar.

Depresyon Tedavisi Nasıl Olur?

Çocukluk çağı depresyonun tedavisinde biyopsikososyal yaklaşım oldukça işe yaramaktadır. Tedavi süreci, aile ile işbirlikli şekilde yürütülür. Aile depresyonun, kendi çocuklarının durumu ve tedaviye yönelik bilgiler verilir. Çünkü bazen ebeveynler çocuklarının durumuna dair kendilerini suçlu hissedebilirler, kendilerini yetersiz hisseder. Çocuk-psikolog-aile şeklinde gerçekleştirilen terapi süreci bu yönden oldukça büyük önem arz eder.

Belirtilerin yoğunluğuna göre depresyon, bazen kendi kendine söner bazen de profesyonel yardım gerektirir. Zamanında müdahale ile çok ilerlemeden daha hızlı iyileşme görülmektedir. Yani depresyon belirtilerinin farkına varıldığında bir uzmana danışmak ve yardım almak daha hızlı ve etkili çözüm sağlamaktadır.

Psk. Latife Toktaş

Tamar, M., & Özbaran, B. (2004). Çocuk ve ergenlerde depresyon. Klinik Psikiyatri, 2(1), 84-92.

Eryıldırım, G. ÇOCUKLUK ÇAĞI DEPRESYONU NEDİR, TEDAVİ YOLLARI NELERDİR.

Erol, E., Zabcı N. ve Şimşek Ö. F. (2020). Çocuk Depresif Belirti Değerlendirme Ölçeği geliştirme. Anatolian Journal of Psychiatry

Kayaalp, L. (1999). Çocuk ve ergende depresyon. Depresyon, Somatizasyon ve Psikiyatrik Aciller Sempozyumu, İstanbul, Aralık, 59.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Diğer Makaleler