Olumlu İçsel Konuşma Nedir ?

oö

Hayatımızdaki İçsel Konuşma

İçsel konuşma, kişinin gün içerisinde kendi kendiyle konuşma şeklidir. İçsel konuşmada kendimize karşı kullandığımız dilin nasıl olduğu çok önemlidir. Kendi kendimize konuşurken takındığımız tavır, kendimize olan bakış açımızla ilgili çok fazla ipucu barındırır. Örneğin kendimizle yargılayıcı mı, suçlayıcı mı, acımasız mı konuşuyoruz bunu fark etmek gerekir. Çünkü bu konuşmaların tümü olumsuz içeriklidir ve sürekli bu tip konuşmalar bazı psikolojik sıkıntılara neden olabilir. Ayrıca devamlı tekrar eden olumsuz iç konuşmalar kişilerin kendine dair özgüvenlerini ve kendilik değerlerini de oldukça düşürmektedir.

Negatif içsel konuşmalar, depresyon, anksiyete, stres ve bedensel sıkıntılar oluşturabilir. Burada yapılması gereken alternatif bir olumlu içsel konuşma geliştirmektir. Pozitif bir konuşma duygu-davranış-düşünce kalıplarımızı da daha iyi bir hale getirecektir. İçsel konuşmayı olumluya çevirmek için ilk adım, düşüncelerimizin farkına varmaktan geçer. Çoğu kişi içsel olarak kendisiyle neler ve nasıl konuştuğunun farkında değildir. Ya da bu negatif düşünceler o kadar yoğundur ki kendisine dair farkındalığı kalmamıştır. İlk olarak olumsuz düşüncelerin farkına varmalı ve size fayda sağlamayan düşüncelerden vazgeçmelisiniz. Sonraki hamle ise düşüncelerin kontrolünü ele almaktan geçer. Çünkü içsel konuşmalar olumsuz içerikli olduğunda, kişinin kendine dair yapıcı olmayan eleştiriler barındırır. Burada önemli olan şey, içsel konuşma içeriğini gerçekçi ve adil bir içeriğe dönüştürmektir. Yani kendimize gönderdiğimiz konuşmalar, nazik, cesaretlendirici ve destekleyici olmalıdır. Bu aşamalar düzenli ve dikkatli gerçekleştirilirse hayata, kendimize ve geleceğe dair bakış açımız daha olumlu ve gerçekçi hale gelecektir.

Olumsuz içsel konuşmaları farketme adımında en etkili yöntem bir uzmandan destek almak ve işbirliği içinde bu düşünceleri/konuşmaları olumluya dönüştürmektir.

Psikolog Latife Toktaş

Sosyal Medya'da Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Diğer Makaleler